Η αλλαγή στο σχολείο: Καινοτόμες παρεμβάσεις στη σχολική τάξη

Σας προσκαλούμε στην πέμπτη επιστημονική εκδήλωση που οργανώνεται φέτος από το Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, την Πέμπτη 27 Μαρτίου και ώρα 18.30, στο πλαίσιο του κύκλου εκδηλώσεων με τίτλο «Πέμπτη στον Πύργο».

Κάτω από το γενικό τίτλο «Η αλλαγή στο σχολείο: Καινοτόμες παρεμβάσεις στη σχολική τάξη» δυο πανεπιστημιακοί ερευνητές, η Μαρία Μπιρμπίλη, Επίκουρη Καθηγήτρια στο ΤΕΠΑΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η Μαρία Μουμουλίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο ΤΕΕΠΗ του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, μαζί με τη Σοφία Χατζηλεοντιάδου, συνεργαζόμενη επιστήμονα στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Πολιτικό Μηχανικό, θα παρουσιάσουν την τελευταία τους δουλειά για καινοτόμες παρεμβάσεις στη σχολική τάξη. Η Μαρία Μπιρμπίλη θα μιλήσει για τη σημασία της συμμετοχής των παιδιών στη διαδικασία αξιολόγησης τους, ενώ η Μαρία Μουμουλίδου μαζί με τη Σοφία Χατζηλεοντιάδου θα αναφερθούν στην επίδραση της εκπαιδευτικής παρέμβασης στη διαδοχή των συνεργατικών αλληλεπιδράσεων παιδιών προσχολικής ηλικίας, στο πλαίσιο μιας πειραματικής κατάστασης, στην οποία έχουν ενσωματωθεί στοιχεία νέων τεχνολογιών.