Η Κ.Ο.Θ. στα 49α Δημήτρια – Με τον βιρτουόζο βιολονίστα Γιώργο Δεμερτζή

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Ο διάσημος βιολονίστας Γιώργος Δεμερτζής συμπράττει με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης για μια μοναδική συναυλία, στο πλαίσιο των 49ων Δημητρίων.
Ο καταξιωμένος σολίστας θα ερμηνεύσει το απαιτητικό 1ο Κοντσέρτο για βιολί, σε λα-ελάσσονα, έργο 77  του Ντίμτρι Σοστακόβιτς, το οποίο έγραψε ο συνθέτης την περίοδο 1947-48, αλλά η πρώτη του παρουσίαση έγινε το 1955, δύο χρόνια μετά τον θάνατο του Στάλιν.
Στο δεύτερο μέρος της συναυλίας η Κ.Ο.Θ. θα παρουσιάσει τη Σεχραζάτ, έργο 35 του Νικολάι Ρίμσκι – Κόρσακοφ από το ανατολίτικο παραμύθι Χίλιες και Μία Νύχτες.

Την ορχήστρα διευθύνει ο μαέστρος Ανδρέας Τσελίκας.

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. και ώρα 20:30.

Τιμές εισιτηρίων:  18€, 9€, 5€ (φοιτητές, σπουδαστές, σπουδαστές ωδείων, ειδικές ομάδες)
Ισχύει Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων.

Να σημειωθεί ότι, στο πλαίσιο της συνεργασίας του ΑΠΘ με την ΚΟΘ, ισχύει ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ:

-για όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας-πάσο) αξίας 0 € σε όλες τις συναυλίες που είναι παραγωγές της ΚΟΘ ανεξαρτήτως χώρου διεξαγωγής, και

– για όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους και καθηγητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη σχετικής ταυτότητας), ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ αξίας 9 € σε όλες τις συναυλίες της ΚΟΘ, συμπεριλαμβανομένων των συμπαραγωγών.

Προπώληση εισιτηρίων:

Εκδοτήριο ΚΟΘ, Πλατεία Αριστοτέλους, τηλ.: 2310 236990
Δευτέρα, Τετάρτη και Σάββατο 10:00 — 15:00, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 10:00-14:00 & 17:00-21:00

Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης, τηλ.: 2310 241007
Δευτέρα-Παρασκευή 8:00-20:00 και Σάββατο 8:00-14:00

Κρατήσεις Θέσεων:
Σας ενημερώνουμε ότι, κρατήσεις θέσεων για τις συναυλίες της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης γίνονται το αργότερο μέχρι τη προηγούμενη ημέρα της εκάστοτε συναυλίας. Η ίδια προθεσμία ισχύει και για την παραλαβή των εισιτήριων από κράτηση θέσης από το Εκδοτήριο της Κ.Ο.Θ. στην Πλατεία Αριστοτέλους. Σε περίπτωση μη παραλαβής των εισιτηρίων, η κράτηση παύει να ισχύει.
Την ημέρα της εκάστοτε συναυλίας, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αγοράζουν τα εισιτήριά τους, είτε από το Εκδοτήριο της Πλατείας Αριστοτέλους τις ώρες (10:00-14:00 & 17:00-19:00), είτε από το χώρο της συναυλίας, μέχρι και 15’ πριν την έναρξή της. Τηλέφωνο κρατήσεων: 2310 236990.

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας