«Ταξίδι» στη μουσική Σχολή της Βιέννης. Η 4η Συμφωνία του Μάλερ από την Κ.Ο.Θ.

Τα έργα δύο κορυφαίων Αυστριακών συνθετών παρουσιάζει η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, υπό τη μουσική διεύθυνση του Ταϊβανέζου μαέστρου Paul Chiang και με τη σύμπραξη της ταλαντούχας Κύπριας σοπράνο Ζώη Νικολαΐδου

Η συναυλία ανοίγει με την Εξαϋλωμένη Νύχτα για ορχήστρα εγχόρδων του κυριότερου εκπροσώπου της «Δεύτερης Σχολής της Βιέννης», Άρνολντ Σένμπεργκ, ο οποίος εισήγαγε πολλές καινοτομίες στη μουσική, με κυριότερη το σύστημα του δωδεκαφθογγισμού. Η Εξαϋλωμένη Νύχτα ανήκει στην υστερο-ρομαντική περίοδο και είναι βασισμένη πάνω σε ένα ποίημα που περιγράφει τη νυχτερινή συνάντηση ενός ερωτευμένου ζευγαριού, την αποκάλυψη ενός δραματικού μυστικού και την τελική επικράτηση της αγάπης.

Στο δεύτερο μέρος η ορχήστρα θα παρουσιάσει τη φημισμένη Συμφωνία αρ. 4 σε σολ ελάσσονα του Γκούσταβ Μάλερ, με τον οποίο συνδεόταν φιλικά ο Σένμπεργκ. Η 4η Συμφωνία του Μάλερ ξεχωρίζει για το μελωδικό της πλούτο και το ασυνήθιστο φινάλε της, όπου περιγράφεται ο ουρανός μέσα από τα μάτια ενός παιδιού.

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2015 και ώρα 20:30.

Εισιτήρια: 18€, 9€, 5€ (φοιτητές, σπουδαστές, άνεργοι)

Προπώληση εισιτηρίων: Εκδοτήριο Κ.Ο.Θ. (Πλ. Αριστοτέλους), τηλ.: 2310 236990

Να σημειωθεί ότι, στο πλαίσιο της συνεργασίας του ΑΠΘ με την ΚΟΘ, ισχύει ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ:

-για όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας-πάσο) αξίας 0 € σε όλες τις συναυλίες που είναι παραγωγές της ΚΟΘ ανεξαρτήτως χώρου διεξαγωγής, και

– για όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους και καθηγητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη σχετικής ταυτότητας), ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ αξίας 9 € σε όλες τις συναυλίες της ΚΟΘ, συμπεριλαμβανομένων των συμπαραγωγών.

Κρατήσεις Θέσεων:

Σας ενημερώνουμε ότι, κρατήσεις θέσεων για τις συναυλίες της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης γίνονται το αργότερο μέχρι τη προηγούμενη ημέρα της εκάστοτε συναυλίας. Η ίδια προθεσμία ισχύει και για την παραλαβή των εισιτηρίων από κράτηση θέσης από το Εκδοτήριο της Κ.Ο.Θ. στην Πλατεία Αριστοτέλους. Σε περίπτωση μη παραλαβής των εισιτηρίων, η κράτηση παύει να ισχύει.
Την ημέρα της εκάστοτε συναυλίας, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αγοράζουν τα εισιτήριά τους, είτε από το Εκδοτήριο της Πλατείας Αριστοτέλους τις ώρες (10:00-14:00 & 17:00-19:00), είτε από το χώρο της συναυλίας, μέχρι και 15’ πριν την έναρξή της. Τηλέφωνο κρατήσεων: 2310 236990