Τελετή απόδοσης τιμής και επίδοσης τιμητικού τόμου στην Ομότιμη Καθηγήτρια ΑΛΚΜΗΝΗ ΣΤΑΥΡΙΔΟΥ-ΖΑΦΡΑΚΑ

Ο Τομέας Αρχαίας Ελληνικής και Ρωμαϊκής, Βυζαντινής και Μεσαιωνικής Ιστορίας του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ. και η Ελληνική Ιστορική Εταιρεία σας προσκαλούν στην τελετή επίδοσης του τιμητικού τόμου “ΦΙΛΟΤΙΜΙΑ” στην Ομότιμη Καθηγήτρια ΑΛΚΜΗΝΗ ΣΤΑΥΡΙΔΟΥ-ΖΑΦΡΑΚΑ, την Παρασκευή 27 Μαΐου 2011 και ώρα 18.00, στην Αίθουσα Τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ:

• Έναρξη τελετής
  • Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Καθηγητή Ιωάννη Μυλόπουλο
  • Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. Καθηγητή Μιλτιάδη Παπανικολάου
  • Προσφώνηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Καθηγητή Στυλιανό Ανδρέου
  • Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της Αλκμήνης Σταυρίδου-Ζαφράκα από τον Καθηγητή Θεόδωρο Κορρέ
  • Χαιρετισμός εκ μέρους των μαθητών της Αλκμήνης Σταυρίδου-Ζαφράκα από τον Λέκτορα Ανδρέα Γκουτζιουκώστα
  • Παρουσίαση του τιμητικού τόμου “Φιλοτιμία” από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Πολύμνια Κατσώνη
  • Επίδοση του τιμητικού τόμου “ΦΙΛΟΤΙΜΙΑ”
  • Αντιφώνηση και ομιλία από την κυρία Αλκμήνη Σταυρίδου-Ζαφράκα με θέμα:
  • “Περιφερειακά ελληνικά κράτη μετά την άλωση της Κωνσταντινούπολης το 1204”
  • Λήξη τελετής

Η τελετή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του 32ου Πανελληνίου Ιστορικού Συνεδρίου το οποίο διοργανώνει το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. σε συνεργασία με την Ελληνική Ιστορική Εταιρεία στις 27-29 Μαϊου 2011. Οι εργασίες του Συνεδρίου θα συνεχιστούν με ανακοινώσεις το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Μαϊου στο Νέο Κτίριο της Φιλοσοφικής Σχολής.