4ο Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης_Σάββατο 07.11.15

Το Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης συνεργάζεται για τρίτη συνεχή χρονιά με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, προσφέροντας ανταποδοτικά ελεύθερη είσοδο σε όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ για τις συναυλίες του Φεστιβάλ (31 Οκτωβρίου – 04 Δεκεμβρίου) και δωρεάν παρακολούθηση στους πρώτους έξι που θα δηλώσουν συμμετοχή ως ακροατές στο Masterclass πιάνου (06 – 09 Νοεμβρίου).

4ο Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης

Κάθε φθινόπωρο, για παραπάνω από ένα μήνα, 15 περίπου δράσεις με άξονα το πιάνο λαμβάνουν χώρα στη Θεσσαλονίκη και σε πόλεις της βόρειας Ελλάδας. Πέντε ρεσιτάλ, δύο συναυλίες λήξης, Masterclass και τέσσερα ρεσιτάλ νέων καλλιτεχνών αναδεικνύουν τη μαγεία της μουσικής στη φετινή γιορτή του πιάνου!

Σάββατο 07/11 · Ρεσιτάλ πιάνου

Θανάσης Αποστολόπουλος

“Γερμανία – Γαλλία: Ιστορικές αντιθέσεις ή εκλεκτικές συγγένειες;”

J. Brahms          Intermezzo σε λα ελάσσονα, έργο 118, αρ. 1

Capriccio σε φα δίεση ελάσσονα, έργο 76, αρ. 1

Capriccio σε σι ελάσσονα, έργο 76, αρ. 2

Intermezzo σε Μι μείζονα, έργο 116, αρ. 6

Intermezzo σε Λα μείζονα, έργο 118, αρ. 2

Ballade σε σολ ελάσσονα, έργο 118, αρ. 3

Rhapsodie σε σι ελάσσονα, έργο 79, αρ. 1

Intermezzo σε Σι ύφεση μείζονα, έργο 76, αρ. 4

Capriccio σε σολ ελάσσονα, έργο 116, αρ. 3

G. Fauré             Νυχτερινό αρ. 10, σε μι ελάσσονα, έργο 99

Νυχτερινό αρ. 2, σε Σι ύφεση μείζονα, έργο 33

C. Franck            Prelude, Choral and Fugue

Βιογραφικό

Έχει εμφανιστεί σε μερικές από τις σπουδαιότερες αίθουσες συναυλιών: Concertgebouw (Άμστερνταμ), Palais des Beaux-Arts (Βρυξέλλες), Philharmonie (Κολωνία), ΜΜΑ, ΜΜΘ, Κοντσερτχάους (Βιέννη), BFM (Γενεύη), Birmingham Symphony Hall, Αίθουσα της Φιλαρμονικής της Σόφιας, όπου έχει βραβευτεί στον διεθνή διαγωνισμό πιάνου Αλμπέρ Ρουσσέλ.

Σπούδασε πιάνο στο Ωδείο Αθηνών, στο Βασιλικό Κολέγιο του Λονδίνου, στο Παρίσι και στο Ζάλτσμπουργκ με υποτροφίες του Ιδρύματος Ωνάση, του Βρετανικού Συμβουλίου και της Γαλλικής κυβέρνησης. Δάσκαλοί του υπήρξαν, μεταξύ άλλων, ο Άρης Γαρουφαλής, η Irina Zaritskaya και η Germaine Mounier.

Ως σολίστ έχει συμπράξει με τη Συμφωνική της Ραδιοφωνίας της Πράγας, την Ορχήστρα Δωματίου της Στουτγάρδης, τις Κρατικές Ορχήστρες Αθηνών και Θεσσαλονίκης, την Καμεράτα, τη Φιλαρμονική της Ραδιοφωνίας του Ανόβερου, την Ορχήστρα των Χρωμάτων, την Ορχήστρα Δωματίου Gürzenich, τη Φιλαρμονική του Τορίνο, τη Συμφωνική της ΕΡΤ, τη Sinfonietta της Βασιλείας, τη Συμφωνική του Δήμου Αθηναίων, το Nash Ensemble κ.ά.

Μοιράζοντας τη δραστηριότητά του ανάμεσα σε ρεσιτάλ, συναυλίες μουσικής δωματίου και συνεργασίες με λυρικούς καλλιτέχνες, έχει εμφανιστεί σε Ευρώπη, ΗΠΑ, Μέση Ανατολή, με συμμετοχή σε διεθνή φεστιβάλ (Αθηνών, Ναυπλίου, Πάτρας, Μπερλιόζ – Γαλλία, Mότσαρτ –  ΗΠΑ κ.ά.).

Αφιερώνει ένα σημαντικό κομμάτι της δραστηριότητάς του στη σύγχρονη ελληνική μουσική δημιουργία. Πολλοί Έλληνες συνθέτες του έχουν εμπιστευθεί έργα τους, συχνά σε πρώτη εκτέλεση.

Εισιτήρια

Ρεσιτάλ ΜΜΣΤ              10 € – 5 € μειωμένο*

*μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι κάρτας νέων, άνεργοι, πολύτεκνοι

Προπώληση

Γκαλερί Αγγελόπουλου

Τσιμισκή 121

ΔΕ – ΣΑ (εκτός αργιών), 10.00 – 14.00

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

σε όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ, σε όλους τους σπουδαστές του ΔΩΘ και στους φοιτητές του τμήματος ΜΕΤ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε όλες τις συναυλίες του Φεστιβάλ με την επίδειξη της αντίστοιχης ταυτότητας.

Εκτέλεση παραγωγής ΦΠΘ

mail      thessalonikipianofestival@yahoo.gr