Στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στη Συμμαχία για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο EPICUR, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Karlsruhe Institute of Technology (KIT) διοργανώνουν εκδήλωση με τίτλο «European Universities impact on the regional Ecosystem: EPICURs vision of Employability». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 16:00-17:00, στην αίθουσα συνεδριάσεων Leipzig, στο Γερμανικό Περίπτερο της 88ης ΔΕΘ.

Θέμα της εκδήλωσης είναι η παρουσίαση μέρους των αποτελεσμάτων της έρευνας με τίτλο «Workforce Skills Need Demand», η οποία διεξήχθη από τα μέλη της Συμμαχίας EPICUR. Η έρευνα αφορά τη διερεύνηση των αναγκών των δεξιοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού στις εννιά περιφέρειες, όπου εδράζουν τα πανεπιστήμια της Συμμαχίας.

Στόχος της παρουσίασης είναι η ανάδειξη των αναγκών δεξιοτήτων στις περιοχές της Κεντρικής Μακεδονίας και Μέσου Άνω Ρήνου (Mittlerer Oberrhein), καθώς και η ανάδειξη των αναγκών των κοινών δεξιοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού και στις εννιά περιφέρειες του EPICUR. Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί  η παρουσίαση του έργου που παράγεται από το ΑΠΘ και το ΚΙΤ στον τομέα της διά βίου μάθησης και της προσπάθειας της σύνδεσης του ανθρώπινου δυναμικού εταιρειών και φορέων με την αγορά εργασίας και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.

Στην εκδήλωση συμμετέχουν εκ μέρους του ΚΙΤ η Nadine Berends, EPICUR Students Liaison Officer και εκ μέρους του ΑΠΘ η Ελπίδα Βιάννη, Επικεφαλής του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του ΑΠΘ και μέλος της ομάδας EPICUR-ΑΠΘ. Στη συζήτηση με το κοινό θα συμμετέχει εκ μέρους του ΑΠΘ και η Μάνια Βογιατζή, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας στο Γραφείο Διασύνδεσης του ΑΠΘ.