Εκδήλωση στα πλαίσια του Διατμηματικού Μαθήματος “Φύλο και Ισότητα: Κοινωνική προσέγγιση διαμέσου των Βιολογικών Επιστημών” του Τμήματος Κτηνιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του ΑΠΘ

Εκδήλωση στα πλαίσια του Διατμηματικού Μαθήματος “Φύλο και Ισότητα: Κοινωνική προσέγγιση διαμέσου των Βιολογικών Επιστημών” του Τμήματος Κτηνιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας και συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του ΑΠΘ.

Στα πλαίσια της συνεργασίας της Επιτροπής Κοινωνικής Πολιτικής, Φύλου και Ισότητας Τμήματος Κτηνιατρικής με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του ΑΠΘ θα πραγματοποιηθεί διάλεξη με θέμα τις Κακοποιητικές Σχέσεις την Πέμπτη 30/05/2024, ώρες 16:00-19:00 στο Αμφιθέατρο Τσιρογιάννης του Τμήματος Κτηνιατρικής. Η διάλεξη θα είναι ανοιχτή για όλα τα μέλη του ΑΠΘ που ενδιαφέρονται να την παρακολουθήσουν.

Στα πλαίσια της τρίωρης διάλεξης θα πραγματοποιηθεί προβολή της ταινίας-ντοκιμαντέρ A Better Man/Ένας καλύτερος άντρας (2017) που πραγματεύεται τη βία στις συντροφικές σχέσεις. Μέσα από τις προσωπικές ματιές δύο εμπλεκόμενων σε μια κακοποιητική σχέση, δέκα χρόνια μετά την λήξη της, μεταφέρεται το βίωμα της παρουσίας βίας και από τις δύο πλευρές της σχέσης.
Θα υπάρχει χρόνος οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες που θέλουν να μοιραστούν τις δικές τους εμπειρίες, απόψεις και απορίες σχετικά με τις κακοποιητικές σχέσεις. Θα εξερευνηθούν οι τρόποι με τους οποίους μπορούν να βοηθήσουν τον εαυτό τους ή κάποιο άτομο από το περιβάλλον τους, αν βρίσκεται σε κακοποιητική σχέση. Στόχος είναι οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες να ευαισθητοποιηθούν στα θέματα κακοποίησης, ώστε  να είναι πιο έτοιμοι και έτοιμες προστατέψουν τον εαυτό τους, ή άτομα στο περιβάλλον τους, αλλά και να έχουν μια βοηθητική στάση μελλοντικά στους χώρους εργασίας τους, σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν παρόμοια περιστατικά.
Ο συντονισμός της συζήτησης θα γίνει από την Άλτα Πανέρα, Ψυχολόγο, Ψυχοθεραπεύτρια, Τραυματοθεραπεύτρια εργαζόμενη στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) του ΑΠΘ.

Οσες/όσοι ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε παρακαλείσθε να δηλώσετε συμμετοχή στην ακόλουθη φόρμα: https://forms.gle/XyEbKSTqjFZCcbnAA

Καλή συνέχεια σε όλες/όλους,

Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής, Φύλου και Ισότητας Τμήματος Κτηνιατρικής