GALLOIS X 2: Patrick & Pascal Gallois με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Την Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 21:00, στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, υποδέχεται τους αδερφούς Γκαλουά, σε μία εντυπωσιακή συναυλία, με ιδιαίτερα απαιτητικά έργα.

Ο κορυφαίος φλαουτίστας της εποχής μας, Πατρίκ Γκαλουά, σε διπλό ρόλο στη συναυλία, διευθύνει την Κ.Ο.Θ. και παράλληλα ερμηνεύει το εκπληκτικό Ροντώ για φλάουτο του Μότσαρτ, που ο κορυφαίος συνθέτης είχε γράψει για βιολί και το μετέγραψε για φλάουτο, ο καλός του φίλος Φρ. Ά. Χόφμαϊστερ. Στη συνέχεια ακολουθεί η ειδυλλιακή 3η συμφωνία του Σιμπέλιους, ένα έργο σε μορφή σονάτας, αρχιτεκτονημένο κατά τα πρότυπα του Μότσαρτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Πασκάλ Γκαλουά θα ερμηνεύσει δύο έργα με κοινό χαρακτηριστικό τους τις ιδιαίτερα υψηλές δεξιοτεχνικές απαιτήσεις τους από το σολίστ, με τελείως διαφορετικές διαθέσεις όμως. Το εύθυμο Κοντσέρτο για φαγκότο του Μότσαρτ, ακολουθεί ο Ψαλμός του Ριμ, ένα έργο που ο συνθέτης αφιέρωσε στον Πασκάλ Γκαλουά, δεδομένου ότι βασίστηκε στην έρευνα του δεύτερου, σχετικά με την εξερεύνηση των νέων δυνατοτήτων του φαγκότου.

Να σημειωθεί ότι, στο πλαίσιο της συνεργασίας του ΑΠΘ με την ΚΟΘ, ισχύει ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ:

-για όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας-πάσο) αξίας 0 € σε όλες τις συναυλίες που είναι παραγωγές της ΚΟΘ ανεξαρτήτως χώρου διεξαγωγής και

– για όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους και καθηγητές του ΑΠΘ (με την επίδειξη σχετικής ταυτότητας), ειδικό εισιτήριο συναυλιών ΚΟΘ αξίας 9 € σε όλες τις συναυλίες της ΚΟΘ, συμπεριλαμβανομένων των συμπαραγωγών.

Οι Πρυτανικές Αρχές,

Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ