Tιμητική εκδήλωση για το συνθέτη και Ομότιμο Καθηγητή ΑΠΘ Χρήστο Σαμαρά

Η Κοσμητεία της Σχολής Καλών ΑΠΘ, το Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ και ο Σύλλογος Φίλων του Τελλογλείου Ιδρύματος Τεχνών ΑΠΘ τιμάει τον συνθέτη Χρήστο Σαμαρά για το επιστημονικό, διδακτικό και καλλιτεχνικό έργο, το οποίο χαίρει μεγάλης εκτίμησης στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Το εμβληματικό ορατόριο “Βυζαντινά πάθη”, είχε παρουσιαστεί στην Αίθουσα Φίλων Μουσικής του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης την Παρασκευή στις 15-4-2022.

Η τιμητική εκδήλωση για τον Χρήστο Σαμαρά, Συνθέτη, Ομότιμο Καθηγητή του ΑΠΘ θα πραγματοποιηθεί στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών ΑΠΘ την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023, ώρα 19:00.

Την τιμητική εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Πρύτανης Καθηγητής Δημήτριος Στ.Κωβαίος, η Κοσμητόρισσα της Σχολής Καλών Τεχνών κ. Λάββα Στέλλα καθώς και η Πρόεδρος του Τμήματος, Καθηγήτρια Μαρία Αλεξάνδρου.

Επισυνάπτονται η Πρόσκληση, σύντομο βιογραφικό και Κατάλογος των Έργων του.