Ανακοίνωση για τον Εκδοτικό Οίκο Α.Π.Θ.

O Εκδοτικός Οίκος του ΑΠΘ θα αρχίσει να εκδίδει επιστημονικά βιβλία, που  απευθύνονται στο γενικό μορφωμένο κοινό, τους μαθητές και τους φοιτητές. Τα  βιβλία αυτά θα κυκλοφορούν μέσω των βιβλιοπωλείων, χωρίς να αποκλείεται να  χρησιμοποιηθούν και ως διδακτικά πανεπιστημιακά συγγράμματα.

Η Επιτροπή Εκδόσεων και Δημοσιευμάτων του Α.Π.Θ. έχει ήδη ξεκινήσει τον προγραμματισμό των  μελλοντικών εκδόσεων. Απευθύνεται ωστόσο και σε όλους τους συναδέλφους του Πανεπιστημίου και ζητά τη συμβολή τους με ιδέες για οργανωμένες εκδοτικές σειρές ή και μεμονωμένα βιβλία. Κριτήριο για την έκδοση οποιουδήποτε βιβλίου θα είναι η ποιότητά του (που θα κρίνεται από ειδικούς κριτές) και η εμπορική  του αποδοτικότητα.

Οι προτάσεις, που θα πρέπει να είναι αιτιολογημένες, αποστέλλονται μόνο  γραπτά (με ηλεκτρονική μορφή) στη διεύθυνση: zsarikas@ad.auth.gr

Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εκδόσεων και Δημοσιευμάτων

Βασίλης Κάλφας