Ενημερωτικό-Eπιμορφωτικό Σεμινάριο για τους εργαζομένους του Α.Π.Θ. “ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ”

Θέμα: Προαγωγή της υγείας και ασφάλειας στους εργαζομένους των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων
13 Οκτωβρίου 2010, Αμφιθέατρο Κεντρικής Βιβλιοθήκης Α.Π.Θ. , 9.00πμ.-12.00

Με βάση τις προβλέψεις της εργατικής νομοθεσίας και τα αιτήματα που τέθηκαν εκ μέρους των εργαζομένων θα πραγματοποιηθεί τρίωρο ενημερωτικό, επιμορφωτικό σεμινάριο για όλους τους εργαζομένους στο ΑΠΘ με θέμα: “Προαγωγή της υγείας και ασφάλειας στους εργαζομένους των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων”.

Ειδικότερα:
Γενική Θεματολογία

• Αναγκαιότητα ύπαρξης ιατρού εργασίας, τεχνικού ασφαλείας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
  • Η εργατική νομοθεσία και η πραγματικότητα στο Πανεπιστήμιο
  • Διασφάλιση ποιότητας και συνθήκες εργασίας στο ΑΠΘ

Ειδική Θεματολογία

• Εργατική νομοθεσία- δικαιώματα και υποχρεώσεις
  • Mobbing-συμπεριφορά εκφοβισμού στο χώρο εργασίας
  • Εργασία και παιδιά
  • Αμεα στους χώρους εργασίας και διδασκαλίας
  • Διάφορα προβλήματα υγείας που προκύπτουν στους εργαζομένους

*Το προσωπικό (ΔΕΠ, διοικητικό) του Πανεπιστημίου μας που θα ήθελε να παρουσιάσει ομιλία διάρκειας 15 λεπτών στο πλαίσιο της προαναφερόμενης θεματολογίας παρακαλείται να υποβάλει την πρότασή του στο Ιατρείο του ΑΠΘ μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2010.