Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (ΕΟΔ, ESA)- Πρόγραμμα «Drop Your Thesis!».

«Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (ΕΟΔ, ESA) επαναπροκήρυξε τo πρόγραμμα «Drop Your Thesis!».

Μέσω του ανωτέρω προγράμματος, φοιτητικές ομάδες Ευρωπαικών Πανεπιστημίων θα έχουν την δυνατότητα να εκτελέσουν πειράματα σε συνθήκες μικροβαρύτητας (microgravity) στο Ευρωπαικό Διαστημικό Κέντρο ZARM Drop Tower Facility (Bremen, Γερμανία). Ο Drop Tower Facility είναι ένα από τα πλέον προηγμένα και υψηλής ποιότητας Ευρωπαικά ερευνητικά κέντρα του είδους του και διαθέτει πύργο ύψους 146 m, στον οποίον επιτυγχάνονται συνθήκες μειωμένης έντασης της βαρύτητας για χρονικό διάστημα 9.3 s.

Οι ομάδες καλούνται να σχεδιάσουν, ως τμήμα του προγράμματος σπουδών τους, ένα επιστημονικό ή τεχνολογικό πείραμα, το οποίο θα εκτελεσθεί υπό τις συνθήκες μειωμένης έντασης της βαρύτητας του ZARM Drop Tower Facility.

Περισσότερες πληροφορίες για την προκήρυξη, προϋποθέσεις συμμετοχής, διαδικασία επιλογής, καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων και έκφρασης ενδιαφέροντος (κατʼ αρχήν, 21 Φεβρουαρίου 2011), χρηματοδότηση και τεχνικές λεπτομέρειες για το ανωτέρω πρόγραμμα αλλά και για πολλά άλλα προγράμματα και ευκαιρίες,  ιδιαίτερα, για τους νέους, του Γραφείου Εκπαίδευσης του ΕΟΔ (ΕSA Education Office) και της ESA Science and Applications Division βρίσκονται στον δικτυακό τόπο  www.esa.int/education του ΕΟΔ και, επίσης, παρέχονται από τον Dr Javier Ventura-Traveset, Head of ESAC Communication and Education Office στην ηλεκτρονική διεύθυνση και dropyourthesis@esa.int».