Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του ΠΜΣ “Οικονομική και Διοίκηση για Μηχανικούς” του Τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης Πανεπιστημίου Αιγαίου

Το Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου οργανώνει και λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006, Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Οικονομική και Διοίκηση για Μηχανικούς», το οποίο απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) στις κατευθύνσεις:

(α) της Χρηματοοικονομικής Μηχανικής και
(β) της Μηχανικής της Διοίκησης.

Το Μ.Δ.Ε είναι ετήσιας διάρκειας και για την απόκτησή του απαιτούνται τα εξής:
(α) παρακολούθηση και επιτυχής εξέταση σε εννέα (9) υποχρεωτικά μαθήματα που διεξάγονται κατά τη διάρκεια δύο διδακτικών περιόδων, καθώς και
(β) εκπόνηση διπλωματικής εργασίας, που πραγματοποιείται κατά τους τελευταίους τέσσερις μήνες του προγράμματος.

Στο Π.Μ.Σ. «Οικονομική και Διοίκηση για Μηχανικούς» γίνονται δεκτοί Διπλωματούχοι Μηχανικοί Πολυτεχνικών Σχολών, Πτυχιούχοι Θετικών και Οικονομικών Επιστημών, καθώς επίσης και Πτυχιούχοι άλλων ισότιμων ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, με τις γενικές προϋποθέσεις που περιγράφονται στους σχετικούς ισχύοντες νόμους.

Αναλυτικές πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο.