Σύσταση Μονάδας Ερευνών Κοινής Γνώμης και Αγοράς από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας προχώρησε στη σύσταση Μονάδας Ερευνών Κοινής Γνώμης και Αγοράς με στόχο τη συστηματική συγκέντρωση πρωτογενούς υλικού και τη συνεπαγόμενη ενίσχυση της παραγόμενης από το Πανεπιστήμιο εφαρμοσμένης έρευνας σε επιστημονικά πεδία που θεραπεύουν τα Τμήματα του Πανεπιστημίου.
Παράλληλα, και σύμφωνα με τον Κανονισμό Λειτουργίας της Μονάδας, αυτή δύναται να αναλάβει το έργο της συλλογής και ανάλυσης δεδομένων κοινής γνώμης για λογαριασμό τρίτων, ακαδημαϊκών ή μη ακαδημαϊκών φορέων, έναντι ενός χαμηλού τιμήματος που θα καλύπτει τα έξοδα διεξαγωγής των ερευνών.

Το προσωπικό της Μονάδας αναλαμβάνει τη διεκπεραίωση του συνόλου της διαδικασίας συλλογής και ανάλυσης εμπειρικών δεδομένων, δηλαδή:
1. την επιλογή κατάλληλα προσαρμοσμένων τεχνικών δειγματοληψίας που εφαρμόζονται στο κατάλληλο δειγματοληπτικό πλαίσιο και ποικίλουν ανάλογα με τις φύση και τις ιδιαιτερότητες της εκάστοτε έρευνας,
2. το σχεδιασμό δομημένων ερωτηματολόγια με επιλεγμένες ερωτήσεις που κάνουν χρήση κατάλληλων κλιμάκων, ώστε να μετρούν με ακρίβεια, αξιόπιστα και έγκυρα τις διερευνούμενες απόψεις,
3. την εποπτεία κατά την διεξαγωγή των ερευνών και επιβεβαιωτικός έλεγχος για τη σωστή πραγματοποίησή τους μετά το πέρας τους,
4. την κατάλληλη κωδικοποίηση και στατιστική επεξεργασία των δεδομένων μέσω εξειδικευμένου λογισμικού στατιστικής ανάλυσης και παρουσίασης ευρημάτων,
5. τη συγγραφή και ορθή ερμηνεία των ευρημάτων των ερευνών.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε τη συνεργασία της Μονάδας στη συλλογή και επεξεργασία δεδομένων που αφορούν γνώμες, στάσεις και συμπεριφορές της κοινής γνώμης ή ειδικών πληθυσμών με τους οποίους σχετίζεστε, παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με τη Γραμματεία του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου (e-mail: uri@uom.gr , τηλ.: 2310 891796)