Το Α.Π.Θ. ανοίγει τη συζήτηση για τη φοιτητική μετανάστευση

Η φοιτητική μετανάστευση (“brain drain”) μας στερεί χιλιάδες νέους επιστήμονες, που συνιστούν το ανθρώπινό μας κεφαλαίο. Στις πιο παραγωγικές ηλικίες, με τις πιο εξειδικευμένες σπουδές νέοι και νέες της Ελλάδας αναζητούν ένα καλύτερο μέλλον στο εξωτερικό, με εφόδιο τη γνώση που διδάχθηκαν στα πανεπιστήμια μας. Είναι καθήκον μας να δράσουμε αποτελεσματικά.
Μπροστά σε αυτή τη νέα κατάσταση, οι Πρυτανικές Αρχές του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, έλαβαν την πρωτοβουλία να διοργανώσουν δημόσια συζήτηση για το μείζον αυτό κοινωνικό πρόβλημα. Η συζήτηση αυτή έγινε με τη συμμετοχή εκπροσώπων όλων των πολιτικών φορέων της χώρας, μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας και πλήθους φοιτητών, προκειμένου να αποτυπωθούν όλες οι απόψεις, με την ελπίδα να προκύψει μια δέσμη προτάσεων για τη θεραπεία του προβλήματος.

Την εκδήλωση μπορείτε να παρακολουθήσετε στο διαδικτυακό τόπο “PROTAGON”, www.protagon.gr, επιλέγοντας τους συνδέσμους, ekloges2012> i-reporter> Θεσσαλονίκη, τους συντελεστές του οποίου ευχαριστούμε θερμά για την ανταπόκρισή τους.

Στην εκδήλωση τοποθετήθηκαν οι:
Πιτσιώρας Γιάννης, Δικηγόρος-Υποψήφιος Βουλευτής ΠΑΣΟΚ Α΄ Θεσσαλονίκης
Παπαϊωάννου Νίκος, Πανεπιστημιακός-Συντονιστής Τομέα Παιδείας ΝΔ Θεσσαλονίκης
Μάιτα Οδυσσέας, Εκπαιδευτικός- Υποψήφιος Βουλευτής ΚΚΕ Β΄ Θεσσαλονίκης
Μπένος Αλέξης, Πανεπιστημιακός- Υποψήφιος Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Α΄ Θεσσαλονίκης
Κωνσταντινίδης Λευτέρης, Οδοντίατρος- Υποψήφιος Βουλευτής Επικρατείας ΛΑΟΣ
Μιχαλάκης Αντώνης, Υποψήφιος Βουλευτής ΔΗΜΑΡ Α΄ Θεσσαλονίκης
Μπλιούμης Βάιος, Υποψήφιος Βουλευτής ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Β΄ Θεσσαλονίκης
Δίγκα Πασχαλία (Λιάννα), Πολιτική Επιστήμονας- Υποψήφια Βουλευτής ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ Α΄ Θεσσαλονίκης
Γεωργόπουλος Αλέκος, Πανεπιστημιακός- Υποψήφιος Βουλευτής ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ Α΄ Θεσσαλονίκης
Ταχιάος Νικόλαος, Πολιτικός Μηχανικός -Υποψήφιος Βουλευτής ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ Α΄ Θεσσαλονίκης
Κατρανίτσας Διονύσιος, Επιχειρηματίας- Υποψήφιος Βουλευτής ΔΡΑΣΗ Α΄ Θεσσαλονίκης