Υποτροφία Κληροδοτήματος “Αν. Αναστασιάδη”

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Αν. Αναστασιάδη», τη χορήγηση -κατόπιν επιλογής- δύο (2) υποτροφιών  εσωτερικού σε μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.
Προϋποθέσεις χορήγησης: ηλικία μέχρι τριάντα έξι (36) ετών, ελληνική ιθα-γένεια ή καταγωγή, καταγωγή από την Ανατολική ή Δυτική ή Βόρεια Θράκη (Ανατολική Ρωμυλία) με προτίμηση το Σκοπό και τις Σαράντα Εκκλησίες Ανα-τολικής Θράκης, φοίτηση σε Πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών ή εκπό-νηση διδακτορικής διατριβής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών.
Κριτήρια επιλογής: ο βαθμός πτυχίου, η οικονομική αδυναμία, το ήθος και η αφοσίωση στις σπουδές
Ύψος υποτροφίας : 400,00€  το μήνα για δώδεκα μήνες το χρόνο
Έναρξη υποτροφίας: από την έναρξη  του ακαδημαϊκού έτους 2008 – 2009
Διάρκεια υποτροφίας: ένας (1) χρόνος για όσους φοιτούν στο Μεταπτυχια-κό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών, ενάμιση (1 ½ ) χρόνος για όσους φοιτούν στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Δια-τμηματικού Προγράμματος της Πολυτεχνικής Σχολής, δύο (2) χρόνια (με δυ-νατότητα παράτασης) για όσους εκπονούν διδακτορική διατριβή,
Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι 1/12/2008) στο Τμή-μα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 20/10/2008

Η Προϊσταμένη