Υποτροφία Κληροδοτήματος «Αν. Αναστασιάδη»

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Αν. Αναστασιάδη», τη χορήγηση κατόπιν επιλογής  δύο (2) υποτροφιών  εσωτερικού σε μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ.

Προϋποθέσεις χορήγησης: ηλικία μέχρι τριάντα έξι (36) ετών, ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή, καταγωγή από την Ανατολική ή Δυτική ή Βόρεια Θράκη (Ανατολική Ρωμυλία) με προτίμηση το Σκοπό και τις Σαράντα Εκκλησίες Ανατολικής Θράκης, φοίτηση σε Πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών ή εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών.
Κριτήρια επιλογής: ο βαθμός πτυχίου, η οικονομική αδυναμία, το ήθος και η αφοσίωση στις σπουδές
Ύψος υποτροφίας : 400,00€  το μήνα για δώδεκα μήνες το χρόνο
Έναρξη υποτροφίας: από την έναρξη  του ακαδημαϊκού έτους 2011 – 2012
Διάρκεια υποτροφίας: ένας (1) χρόνος για όσους φοιτούν στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών, ενάμιση (1 ½ ) χρόνος για όσους φοιτούν στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Διατμηματικού Προγράμματος της Πολυτεχνικής Σχολής, δύο (2) χρόνια (με δυνατότητα παράτασης) για όσους εκπονούν διδακτορική διατριβή,
Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι 13/01/2012) στο Τμήμα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 24/11/2011

Η Προϊσταμένη