Υποτροφία Κληροδοτήματος «Κων/νου Κατσέα» (μαθητές Μέσης Τεχνολογικής Εκπ/σης)

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Κων/νου Κατσέα» την χορήγηση -κατόπιν επιλογής-  δύο  (2) υποτροφιών σε σπουδαστές της Μέσης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.

να είναι ελληνικής ιθαγένειας ή καταγωγής

Προϋποθέσεις χορήγησης:  ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή,  καταγωγή από τη Μακεδονία,  ηλικία έως 22 ετών, προτιμωμένων των νεωτέρων σε ηλικία κατά σειρά προτεραιότητας, οικονομική αδυναμία,  φοίτηση σε  ΤΕΕ ή ΕΠΑ.Λ  της Μακεδονίας,  συγκέντρωση μέσου όρου βαθμολογίας στο προηγούμενο έτος  ή εξάμηνο σπουδών δεκαέξι (16) και πάνω με άριστα το βαθμό είκοσι (20) προτιμωμένων εκείνων με την υψηλότερη βαθμολογία,  στέρηση λόγω θανάτου του ενός τουλάχιστον εκ των γονέων τους, με προτεραιότητα όσων έχουν χάσει και τους δύο γονείς τους, διάκριση για το ήθος τους  και ειδίκευση  σε κάποια τέχνη (π.χ. Τεχνολογικοί Τομείς)

Ύψος-διάρκεια υποτροφίας: 250,00 € το μήνα επί δώδεκα (12) μήνες το χρόνο μέχρι τη λήξη της φοίτησης τους.

Κείμενο προκήρυξης – δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι 13/01/2012) στο Τμήμα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214/7250, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 24/11/2011

Η Προϊσταμένη της Γενικής