Υποτροφία Κληροδοτήματος «Ουρανίας Παπαχριστοδούλου»

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει τη χορήγηση κατόπιν επιλογής μίας (1) υποτροφίας σε βάρος των εσόδων του κληρ/τος «Ουρανίας Παπαχριστοδούλου» σε μεταπτυχιακό φοιτητή εσωτερικού Θεωρητικών Σπουδών του Α.Π.Θ. ( Σχολών  Θεολογικής, Φιλοσοφικής, ΝΟΠΕ, Τμήμα Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού  και  Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. με προτεραιότητα πτυχιούχου  της  Φιλοσοφικής Σχολής  του Α.Π.Θ. που διενεργεί έρευνα ή εκπονεί διδακτορική διατριβή με θέμα Λαογραφίας.

Προϋποθέσεις χορήγησης: ηλικία μέχρι τριάντα έξι (36) ετών, ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή, καταγωγή από Ανατολική, ή Δυτική ή Βόρεια Θράκη (Ανατολική Ρωμυλία), βαθμός πτυχίου επτά και πάνω.

Ύψος – διάρκεια υποτροφίας: 400,00 € το μήνα για ένα χρόνο με δυνατότητα παράτασης για ένα (1) ακόμη χρόνο.

Έναρξη υποτροφίας: από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012.

Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι 13/01/2012) στο Τμήμα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 24/11/2011

Η Προϊσταμένη