Υποτροφία Κληροδοτήματος “Ουρανίας Παπαχριστοδούλου”

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει τη χορήγηση κατόπιν επιλογής δύο(2) υποτροφιών σε βάρος των εσόδων του κληρ/τος «Ουρανίας Παπαχριστοδούλου» σε μεταπτυχιακούς φοιτητές εσωτερικού σε μεταπτυχιακούς φοιτητές Θεωρητικών Σπουδών του Α.Π.Θ. ( Σχολών  Θεολογικής, Φιλοσοφικής, ΝΟΠΕ, Τμήμα Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας)  καθώς και  σε  μεταπτυχιακούς φοιτητές των Τμημάτων: Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού  και  Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. με προτεραιότητα των πτυχιούχων  της  Φιλοσοφικής Σχολής  του Α.Π.Θ. που διενεργούν έρευνα ή εκπονούν διδακτορική διατριβή με θέμα Λαογραφίας.

Προϋποθέσεις χορήγησης: ηλικία μέχρι τριάντα έξι (36) ετών, ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή, καταγωγή από Ανατολική, ή Δυτική ή Βόρεια Θράκη (Ανατολική Ρωμυλία), βαθμός πτυχίου επτά και πάνω.

Ύψος – διάρκεια υποτροφίας: 400,00 € το μήνα για ένα χρόνο με δυνατότητα παράτασης για ένα (1) ακόμη χρόνο.

Έναρξη υποτροφίας: από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2010-2011.

Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι 23/12/2010) στο Τμήμα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 22/11/2010

Η Προϊσταμένη