Υποτροφία Κληροδοτήματος “Στυλιανού Σαμαρά” (Ιατρική Σχολή)

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης προκηρύσσει τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας εξωτερικού (Ευρώπη ή Η.Π.Α.) σε πτυχιούχο της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Στυλιανού Σαμαρά».

Προϋποθέσεις χορήγησης:
άρρεν, οικονομικά αδύνατος, με ηθικά και πνευματικά προσόντα, καταγωγή από Βόρειο Ελλάδα κατά προτίμηση από Δ.Δ. Ανδριανής Δράμας, επαρκής γνώση της γλώσσας της χώρας μετεκπαίδευσης, υγιής, ηλικία μέ-χρι 36 ετών, ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή, κατοχή πτυχίου ειδικότητας Ιατρικής, επιθυμία για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος ή για διεξαγωγή έρευνας ή για πρόσθετη εκπαίδευση στο εξωτερικό κατά προτεραιότητα σε θεωρητικούς κλάδους της Ιατρικής.
Ύψος-διάρκειας υποτροφίας: 800,00 € το μήνα επί δώδεκα (12) μήνες το χρόνο  για ένα (1) χρόνο με δυνατότητα παράτασης για ένα (1) ή δύο (2) χρόνια ακόμη το ανώτερο.
Ύψος οδοιπορικών εξόδων μετάβασης-επιστροφής:  800,00€ συνολικά για Ευ-ρώπη, 1.100,00€ για Η.Π.Α.
Έναρξη υποτροφίας: Ακαδημαϊκό έτος 2010 – 2011
Κείμενο προκήρυξης-δικαιολογητικά-αιτήσεις: (μέχρι  09-04-2010) στο Τμήμα Κληροδοτημάτων, β΄ όροφος κτιρίου Κ. Καραθεοδωρή (Διοίκησης) του Α.Π.Θ. κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες τηλ. 2310-995214, fax. 2310-995211.

Θεσσαλονίκη: 4/3/2010

Η Προϊσταμένη