Χαιρετισμός Πρυτανικών Αρχών ΑΠΘ στους πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες

Αγαπητές και αγαπητοί πρωτοετείς φοιτήτριες και φοιτητές,

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Σας συγχαίρουμε για την επιτυχία σας και ευχόμαστε πρόοδο και επιτυχία στις σπουδές σας.

Ανήκετε πλέον στην οικογένεια του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), ενός από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της Ελλάδας και των Βαλκανίων, με  μεγάλη παράδοση και ιστορία, ενός πανεπιστημίου με κύρος και αναγνωρισιμότητα, πρωτοπόρο στην εκπαίδευση, στην έρευνα και στην παραγωγή πολιτισμού.

Η εισαγωγή σας στο Πανεπιστήμιο σηματοδοτεί την αρχή μιας σημαντικής περιόδου στη ζωή σας, με νέες προκλήσεις και εμπειρίες, μια περίοδος που θα αποτελέσει σταθμό και συγχρόνως αφετηρία για τον μετέπειτα βίο σας. Η περίοδος των σπουδών σας στο πανεπιστήμιο δεν αποτελεί μόνο έναν ακόμη κύκλο μάθησης, εκπαίδευσης και κατάρτισης στην επιστήμη που επιλέξατε να σπουδάσετε. Οι σπουδές σας θα σας οδηγήσουν στη μόρφωση, δηλ. στην πνευματική ωριμότητα και ολοκλήρωση της προσωπικότητάς σας.

Η φοίτησή σας στο ΑΠΘ χαρακτηρίζεται από το υψηλό επιστημονικό επίπεδο γνώσεων των διδασκόντων και διδασκουσών, τη χρήση σύγχρονων τεχνολογιών και μεθόδων εκπαίδευσης, την αλληλεπίδραση των διδασκόντων/ουσών με τους φοιτητές και τις φοιτήτριες, τις συνεργασίες και την κινητικότητα των φοιτητών και φοιτητριών με πανεπιστήμια του εξωτερικού, την πρόσβαση σε σύγχρονες βιβλιοθήκες και αναγνωστήρια και σε ηλεκτρονικές βάσεις με εκατοντάδες περιοδικά και βιβλία.

Το ΑΠΘ είναι ένα φοιτητοκεντρικό πανεπιστήμιο και προσφέρει σημαντικές υπηρεσίες φοιτητικής μέριμνας, όπως η σίτιση στη Φοιτητική Λέσχη του ΑΠΘ, η στέγαση στις Εστίες, η άθληση στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο, ο συνήγορος του φοιτητή, οι υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης καθώς και υποστήριξης φοιτητών και φοιτητριών με προβλήματα κινητικά, όρασης και ακοής. Θα σας δοθεί η δυνατότητα ενεργής συμμετοχής σε πολιτιστικές και εθελοντικές δράσεις. Για όλες αυτές τις υπηρεσίες και δράσεις, μπορείτε να ενημερωθείτε από τον οδηγό επιβίωσης (https://studentguide.auth.gr/).

Μετά την εγγραφή σας στην Εφαρμογή Ηλεκτρονικής Εγγραφής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του Υπουργείου Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού ακολουθείστε τα πρώτα σας βήματα ως φοιτητές/τριες στο ΑΠΘ (απόκτηση ηλεκτρονικού λογαριασμού, αξιοποίηση των παροχών που προσφέρονται, όπως ακαδημαϊκή ταυτότητα, σίτιση, στέγαση και συγγράμματα) που αναφέρονται στον ιστοχώρο https://register.auth.gr.

Σας ευχόμαστε καλή αρχή, πρόοδο, και μία δημιουργική φοιτητική ζωή.

Ο Πρύτανης του ΑΠΘ

Χαράλαμπος Ν. Φείδας