Eναρξη μαθημάτων που οργανώνει η Έδρα UNESCO στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών “European Master in Human Rights and Democratization”

Στις 15 Φεβρουαρίου 2012 άρχισε στο Α.Π.Θ. το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Μαθημάτων της Έδρας UNESCO.
Το Πρόγραμμα είναι διατμηματικό και διεπιστημονικό και αποτελεί μέρος του European Master Degree in Human Rights and Democratization.
Το Πρόγραμμα συνδιοργανώνεται από 41 Ευρωπαϊκά ΑΕΙ από όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Το Α.Π.Θ. συμμετέχει στο Πρόγραμμα δια της Έδρας UNESCO από το 1998, είναι ένα από τα ιδρυτικά ΑΕΙ του Προγράμματος και συντονίζον Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.
Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές/τριες που δέχεται κάθε χρόνο το Α.Π.Θ./Έδρα UNESCO προέρχονται από διάφορα κράτη, θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα της Έδρας UNESCO και θα συγγράψουν στο Α.Π.Θ. τη διατριβή τους (M.A. Thesis) υπό την εποπτεία μελών ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Πληροφορίες για το πρόγραμμα μαθημάτων του 2012 της Έδρας UNESCO ακολουθούν στο συνημμένο αρχείο.
Πληροφορίες για το “European Master”: http://press.auth.gr/news/wordpress/?p=28271