Εκλογή του Νικόλαου Θεοδοσίου, Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ, στη θέση του Προέδρου του «Association of European Civil Engineering Faculties» (AECEF)

Ο κ. Νικόλαος Θεοδοσίου, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, εκλέχθηκε Πρόεδρος του «Association of European Civil Engineering Faculties» (AECEF). Η εκλογή του κ. Θεοδοσίου έγινε από την Γενική Συνέλευση του οργανισμού που συνεδρίασε την Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021, παράλληλα με το συνέδριο “The role of education for Civil Engineers in the implementation of the SDGs”, το οποίο πραγματοποιήθηκε, υβριδικά, στη Θεσσαλονίκη.
Γενικός Γραμματέας της AECEF, επανεκλέχθηκε ο  Alfredo Soeiro, καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου του Πόρτο.

Η AECEF (https://aecef.net) είναι ένας ευρωπαϊκός οργανισμός που ασχολείται εδώ και σχεδόν 30 χρόνια με την εκπαίδευση των Πολιτικών Μηχανικών και την σύνδεση και συνεργασία μεταξύ των αντίστοιχων Τμημάτων και Πανεπιστημίων.