Προκήρυξη μιας θέσης μη αμειβόμενης πρακτικής άσκησης προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών

Το Κέντρο για τον Ευρωπαϊκό Νομικό Πολιτισμό (Κ.Ε.Νο.Π.) του Α.Π.Θ. προκηρύσσει μία (1) θέση πρακτικής άσκησης για φοιτητές/τριες προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού επιπέδου για αντικείμενο συναφές με τα αντικείμενα του Τμήματος Πληροφορικής. Η πρακτική άσκηση θα αφορά στην επεξεργασία της ιστοσελίδας του Κέντρου (http://celc.web.auth.gr/), καθώς και στη διαχείριση των μέσων κοινωνικής δικτύωσής του. Απαιτείται πολύ καλή γνώση διαχείρισης ιστοσελίδων σε περιβάλλον WordPress.

Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης καθορίζεται στους οκτώ (8) μήνες με φυσική παρουσία αντίστοιχη των αναγκών του Κέντρου. Η πρακτική άσκηση δεν είναι αμειβόμενη. Μετά το πέρας της πρακτικής άσκησης και τη διεκπεραίωση των καθηκόντων του/της ασκουμένου/ης, το Κέντρο χορηγεί Βεβαίωση επιτυχούς ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης.

Η πρακτική άσκηση στο Κέντρο για τον Ευρωπαϊκό Νομικό Πολιτισμό του Α.Π.Θ. προσφέρει τη δυνατότητα στους ασκούμενους:
α) Εμπλουτισμού των γνώσεών τους σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.
β) Συνεισφοράς στην ομαλή και εύρυθμη λειτουργία του Κέντρου.
γ) Εργασίας σε ακαδημαϊκό περιβάλλον.
δ) Ανταλλαγής νέων ιδεών.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν το βιογραφικό τους σημείωμα με email στην ηλεκτρονική διεύθυνση manios@law.auth.gr, με θέμα «Πρακτική Άσκηση», μέχρι και την Παρασκευή, 4 Φεβρουαρίου 2022.

Ο Πρόεδρος του Κέντρου
Καθηγητής Πέτρος Στάγκος