Πρόκριση επτά φοιτητικών ταινιών του Τμήματος Κινηματογράφου του ΑΠΘ στην τελική δωδεκάδα για τα Βραβεία Ίρις 2022

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις δώδεκα φοιτητικές ταινίες που θα διαγωνιστούν για το Βραβείο Ίρις Σπουδαστικών ταινιών 2022. Την πλειοψηφία των προκριθέντων ταινιών κατέχουν επτά ταινίες παραγωγής του Τμήματος Κινηματογράφου (ΑΠΘ), οι οποίες αναδεικνύουν αφενός μεν τον πλούτο φοιτητικής παραγωγής του Τμήματος, αφετέρου δε το υψηλό επίπεδο καλλιτεχνικής αξίας και ποιότητας των παραγόμενων ταινιών. Συγκεκριμένα οι επτά ταινίες οι οποίες προκρίθηκαν είναι οι εξής: Αντε Ντε (Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου), Αποχαιρετισμός (Διονύσης Γιακουμής), Αστόρια (Γαβριήλ Αθανασίου), Δεν έμεινε καμιά από τις αδελφές Τατά (Μιχαήλ Λαουλάκος), Πικρό Γάλα (Άλκης Παπαδόπουλος&Κατερίνα Αδαμίδου), After Party (Μυρσίνη Μορφινού) και Hunting Season (Δημήτρης Θεοχαρίδης).

Δείτε αναλυτικά τις ταινίες στο συνημμένο αρχείο