Α΄ και Β΄ βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Σύνθεσης

Δύο φοιτητές της Κατεύθυνσης Σύνθεσης του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ απέσπασαν το Α΄ και Β΄ βραβείο του 12ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Σύνθεσης που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Μουσουργών -το ελληνικό τμήμα του Διεθνούς Οργανισμού Σύγχρονης Μουσικής (ISCM Greek Section)- προς τιμήν του μεγάλου Έλληνα συνθέτη και μέλους της Γιάννη Α. Παπαϊωάννου, τον Φεβρουάριο 2013.

Υποβλήθηκαν 30 συνθέσεις, οι οποίες στη συνέχεια τέθηκαν στην κρίση επιτροπής που απαρτίζεται από διακεκριμένους συνθέτες και αρχιμουσικούς.

Η επιτροπή αφού μελέτησε τα έργα, απονέμει τα παρακάτω βραβεία:

Α΄ βραβείο στον Ζαμπακλή Γεώργιο για το έργο "String Quartet No 1"

Β΄ βραβείο στον Ντόβα Χρίστο για το έργο "Terminus" για κουαρτέτο εγχόρδων

Γ΄ βραβείο στην Καλοδίκη Γεωργία για το έργο "Προβολές" για φλάουτο και μαγνητοταινία

Η Ένωση Ελλήνων Μουσουργών θα καταβάλει κάθε προσπάθεια για την παρουσίαση και ηχογράφηση των βραβευμένων έργων.

Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.

School of Music Studies A.U.Th.

Ένωση Ελλήνων Μουσουργών