Αναγόρευση σε επίτιμους διδάκτορες προσωπικοτήτων της σύγχρονης ελληνικής αρχιτεκτονικής με παράλληλη διοργάνωση εκθέσεων τους.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης αποφάσισε να τιμήσει τέσσερις ξεχωριστές προσωπικότητες της σύγχρονης ελληνικής αρχιτεκτονικής με την αναγόρευσή τους σε επίτιμους διδάκτορες του Τμήματος Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής. Πρόκειται για τον αρχιτέκτονα Αλέξανδρο Τομπάζη, τους αρχιτέκτονες Δημήτρη και Σουζάνα Αντωνακάκη, και τον εκδότη αρχιτεκτονικής Ορέστη Δουμάνη. Ο Αλέξανδρος Τομπάζης αναγορεύθηκε ήδη επίτιμος διδάκτωρ στις 29 Mαίου 2006, ενώ οι άλλοι τρείς τιμώμενοι – ο Ορέστης Δουμάνης και ο Δημήτρης και η Σουζάνα Αντωνακάκη – θα αναγορευθούν την Παρασκευή 27 Απριλίου 2007 στο αμφιθέατρο του Τελλογλείου Ιδρύματος Τεχνών σε τελετή που θα αρχίσει στις 18.30.

Με την ευκαιρία της αναγόρευσης διοργανώνονται τρεις σημαντικές εκθέσεις:
«Το αόρατο νήμα. Μια αναδρομή στο έργο του Αλέξανδρου Τομπάζη»
«Αtelier 66. Η αρχιτεκτονική του Δημήτρη και της Σουζάνας Αντωνακάκη»
«Αρχιτεκτονικά Θέματα, 40 χρόνια. Το έργο του Ορέστη Δουμάνη»