ΑΠΘ την Κυριακή: «Πόσο θα ήθελα να μπω σε μια formula!»

Με δραστηριότητες από άκρης σε άκρη της πανεπιστημιούπολης ανταποδίδει το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης την ανταπόκριση χιλιάδων μικρών και μεγάλων Θεσσαλονικέων στο πιλοτικό πρόγραμμα «ΑΠΘ την Κυριακή».
«Ανοίγουμε για πρώτη φορά το πανεπιστήμιο στην κοινωνία. Αυτό που θέλουμε είναι να καταλάβει ο κόσμος τι πραγματικά σημαίνει πανεπιστήμιο. Να εξοικειωθεί η οικογένεια, τα παιδιά – τα οποία πρόκειται να σπουδάσουν- με τη διαδικασία παραγωγής και μετάδοσης της γνώσης με την έρευνα, δηλαδή με την εκπαίδευση. Και είναι συγκινητική η ανταπόκριση από πλευράς του κόσμου διότι ήρθαν οικογένειες, ήρθαν παιδιά από σχολεία, έφεραν γονείς τα παιδιά τους, καθώς είναι η πρώτη φορά που ο κόσμος έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει τι συμβαίνει μέσα στο πανεπιστήμιο», τόνισε ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Γιάννης Μυλόπουλος.