ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ: “ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ Α.Π.Θ.: ΜΟΧΛΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ”

Την Τετάρτη 26 και Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2008, στην Αίθουσα Α31 της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί διημερίδα, με θέμα: «Διεπιστημονική συνεργασία στο Α.Π.Θ.: Μοχλός οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης». Η Διημερίδα έχει ως κύριο στόχο την συζήτηση-προβολή και τους τρόπους διάχυσης των Επιστημονικών – Ερευνητικών – Τεχνολογικών και συναφών δράσεων των Τμημάτων του ΑΠΘ και των φορέων της Περιοχής.

Η Διημερίδα πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού των 80 Χρόνων του Τμήματος Φυσικής, ένα από τα παλαιότερα και μεγαλύτερα πανεπιστημιακά τμήματα στην Ελλάδα, τόσο σε προσωπικό και φοιτητές όσο και σε επιστημονικές και ερευνητικές δραστηριότητες.