ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΩΡΑΚΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΣΤΟ Α.Π.Θ.

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, και συγκεκριμένα στο Α.Π.Θ., θα πραγματοποιηθεί το εκπαιδευτικό Εργαστήριο Θωρακοσκοπικής Χειρουργικής της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Καρδιοθωρακοχειρουργικής (European Association for Cardio-Thoracic Surgery, EACTS,), υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας Χειρουργών Θώρακος – Καρδίας – Αγγείων.

Το Εργαστήριο περιλαμβάνει πρακτική άσκηση σε θωρακοσκοπικές επεμβάσεις και θα διεξαχθεί στα χειρουργεία της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. από Παρασκευή 12 έως και Κυριακή 14 Μαρτίου 2010. Η έναρξη των εργασιών θα γίνει την Παρασκευή 12 Μαρτίου 2010 και ώρα 14.30, στην Κτηνιατρική Σχολή του Α.Π.Θ., στην οδό Σταύρου Βουτυρά 11, στο δυτικό τμήμα της πόλης (αρχή Γιαννιτσών, έναντι παλαιού Σιδηροδρομικού Σταθμού).