ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ GEORGIA STATE UNIVERSITY ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΑ ΣΤΟ Α.Π.Θ. ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ

Αντιπροσωπεία του Πανεπιστημίου Georgia State University της Ατλάντα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής επισκέφθηκε τη Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2008 και ώρα 12.00, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τον Πρύτανη του Α.Π.Θ., Καθηγητή Αναστάσιο Μάνθο και την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, Καθηγήτρια Αθανασία Τσατσάκου και ακολούθησε συζήτηση με Κοσμήτορες Σχολών, Προέδρους Τμημάτων και μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του Α.Π.Θ., στην Αίθουσα Συγκλήτου.  Κατά τη συνάντηση η οποία υπήρξε ιδιαίτερα θερμή έγιναν παρουσιάσεις των δύο Πανεπιστημίων, αλληλογνωριμία και ανταλλαγές απόψεων που κατέληξαν στην επίσημη υπογραφή της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του Α.Π.Θ. με το Georgia State University.