Θάνατος: Αφορμή για αναγέννηση

Στο συνέδριο με τίτλο «Στοχασμός του Θανάτου: Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις», το οποίο διοργανώνεται από φοιτητές του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Λέκτορα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου μας, Επαμεινώνδα Βαμπούλη, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Γιάννης Μυλόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Επίκαιρο όσο ποτέ το θέμα του συνεδρίου, καθώς ζούμε σε μία εποχή κατάρρευσης των πάντων όπου έχει χαθεί η δημιουργικότητα και η ελπίδα. Όμως, ακριβώς επειδή το τέλμα στο οποίο βρίσκεται η χώρα μας παραπέμπει σε θάνατο, γι΄ αυτό μπορεί να συνδεθεί με την ελπίδα της αναγέννησης. Μιας αναγέννησης στην οποία η νέα γενιά, με όχημα την Παιδεία, μπορεί και πρέπει να πρωταγωνιστήσει. Χαιρετίζω λοιπόν τις φοιτήτριες και τους φοιτητές μας που μέσα από πρωτοβουλίες σαν τη σημερινή αντιστέκονται στην κρίση και επιμένουν για την ανατροπή της».