Παιδεία και πολιτισμός: Φως στο τούνελ της κρίσης

Στα χθεσινά εγκαίνια της έκθεσης «Αποτυπώματα: Η βυζαντινή Θεσσαλονίκη σε φωτογραφίες και σχέδια της Βρετανικής Σχολής Αθηνών (1888-1910)», η οποία διοργανώνεται από το Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών του ΑΠΘ, σε συνεργασία με τη Βρετανική Σχολή Αθηνών στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Γιάννης Μυλόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ζούμε σε μια εποχή κατάρρευσης των πάντων. Σε μια εποχή που καλούμαστε να πληρώσουμε το τίμημα παθογενειών και προβλημάτων που σωρεύτηκαν επί δεκαετίες. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι σε δύσκολες στιγμές η παιδεία και πολιτισμός έδωσαν τα φώτα και βοήθησαν στην αναγέννηση του έθνους. Έτσι και σήμερα είναι βαθιά η πεποίθηση ότι το φως στην άκρη του τούνελ θα έρθει μόνο μέσα από την πνευματική δημιουργία. Με την έννοια αυτή εκδηλώσεις σαν τη σημερινή είναι ό,τι πιο ελπιδοφόρο και αισιόδοξο μπορεί να βρει κανείς στη ζοφερή εποχή μας. Ο πνευματικός κόσμος, ο κόσμος της δημιουργίας είναι η Ελλάδα που αντιστέκεται στην κρίση κι επιμένει στην έξοδο από αυτήν».