ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ:”ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΤΗΣ ΔΙΑ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑ-ΓΛΩΣΣΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ”

«Μετανάστες και Φιλοξενούσες Κοινότητες μέσα από την προοπτική της δια-πολιτισμικής και δια-γλωσσικής επικοινωνίας» είναι το θέμα του Σεμιναρίου που θα πραγματοποιηθεί από 10 έως 28 Αυγούστου 2009, στην Πανεπιστημιακή Κατασκήνωση της Καλάνδρας, στο πλαίσιο της συμμετοχής του Α.Π.Θ. στο Διεθνές Ευρω-Μεσογειακό Πανεπιστήμιο (EMUNI, Euro-Mediterranean University). Tην επίσημη έναρξη των εργασιών του Ευρω-Μεσογειακού Μεταπτυχιακού Σεμιναρίου θα κηρύξει ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Αναστάσιος Μάνθος την Τρίτη 11 Αυγούστου 2009 και ώρα 10.00 το πρωί, στο Δημοτικό σχολείο της Καλάνδρας, στη Χαλκιδική.