ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ: “ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ. Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ”

Στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου ACTUS (Accessible Turkish Greek Societies) η Ερευνητική Ομάδα Συστημάτων Μεταφοράς του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με επικεφαλής τον Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ., Αριστοτέλη Νανιόπουλο, συνεργάζεται με το Mersin University της Τουρκίας σε ζητήματα προσβασιμότητας εμποδιζόμενων ατόμων, εστιάζοντας στη δημιουργία προσβάσιμων αλυσίδων καθώς και στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου ACTUS αύριο, Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2008 και ώρα 9.30 θα πραγματοποιηθεί Σεμινάριο με θέμα την «Προσβασιμότητα της πόλης και του Πανεπιστημίου. Η περίπτωση της Θεσσαλονίκης», στο αμφιθέατρο του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης, στο χώρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης.