ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ Α.Π.Θ. ΣΤΗ ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου MGIMΟ της Μόσχας οργάνωσε αντίστοιχο θεματικό συνέδριο από τις 6 έως και τις 9 Απριλίου 2010, αφιερωμένο στη μνήμη της μεγάλης Ελληνίστριας και Καθηγήτριας της ελληνικής γλώσσας και φιλολογίας σ’ αυτό, Μαρίνας Ρίτοβα.

Στο συνέδριο συμμετείχε εκ μέρους του Α.Π.Θ., ο Πρύτανης, Καθηγητής Αναστάσιος Μάνθος, ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος «Ιάσων» Καθηγητής του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Ιωάννης Καζάζης, καθώς και ο γραμματέας του προγράμματος Δρ. Δημήτρης Φωτιάδης. Στο συνέδριο πήραν μέρος Καθηγητές από πανεπιστήμια που έχουν τμήματα ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, και συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Ιάσων» του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.