Συνάντηση του Πρύτανη ΑΠΘ με τον Υφυπουργό Παιδείας

Ο Υφυπουργός Παιδείας, καθηγητής Θεόδωρος Παπαθεοδώρου, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στη Θεσσαλονίκης, συναντήθηκε χθες με τον Πρύτανη του ΑΠΘ, καθηγητή Γιάννη Μυλόπουλο. Στη συνάντηση συζητήθηκαν οι πρόσφατες εξελίξεις στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας, καθώς και θέματα της αρμοδιότητας του κ . Παπαθεοδώρου.

Μεταξύ άλλων συζητήθηκε η ίδρυση στο ΑΠΘ του πρώτου διεθνούς επιστημονικού Κέντρου Υδάτων κατηγορίας ΙΙ της UNESCO για την ευρύτερη περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, μια πρωτοβουλία η οποία θα αναβαθμίσει ακαδημαϊκά το Πανεπιστήμιο, θα βελτιώσει τη διεθνή αναγνωρισιμότητά του και ταυτόχρονα θα καταστήσει τη Θεσσαλονίκη διεθνές κέντρο για τα κρίσιμα ζητήματα της πολιτικής νερού.

Ο κ. Παπαθεοδώρου αναφέρθηκε με κολακευτικά σχόλια για το Πανεπιστήμιο, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι το ΑΠΘ έχει ήδη πολλές διακρίσεις, και ταυτόχρονα εξέφρασε το ενδιαφέρον της κυβέρνησης για την ίδρυση του κέντρου.