«14ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Χημικής Μηχανικής»: Παρουσίαση της έρευνας που διεξάγεται στην Ελλάδα στη Χημική Μηχανική

Το Τμήμα Χημικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, σε συνεργασία με τα Τμήματα Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας, του Πολυτεχνείου Κρήτης και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ/ΙΔΕΠ), το Ίδρυμα Τεχνολογίας & Έρευνας (ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ) και τον Πανελλήνιο Σύλλογο Χημικών Μηχανικών (ΠΣΧΜ), διοργανώνουν το 14ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Χημικής Μηχανικής, από 29 έως 31 Μαΐου 2024, στο ξενοδοχείο «Porto Palace» στη Θεσσαλονίκη.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, «Η έντονη εκβιομηχάνιση του 20ου αιώνα, στην οποία πρωτοστάτησε η Χημική Μηχανική, αύξησε σημαντικά το παγκόσμιο βιοτικό επίπεδο, συρρίκνωσε όμως τα αποθέματα ορυκτών και επιβάρυνε σημαντικά το περιβάλλον. H παγκόσμια εφοδιαστική αλυσίδα βρίσκεται ολοένα και πιο εκτεθειμένη στις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής με την αβεβαιότητα αυτή να συντελεί στην αύξηση του κόστους ζωής.

Συνεπώς, υπάρχει άμεση ανάγκη για εφαρμογή νέων καινοτόμων διεργασιών ή/και προϊόντων που να εξασφαλίζουν έμπρακτα την αειφορία, τη βιωσιμότητα της εγχώριας παραγωγής και το περιβάλλον. Η αμεσότητα αυτή επιτάσσει την συστράτευση της βιομηχανικής και της ακαδημαϊκής έρευνας για την επιτάχυνση της καινοτομίας αλλά και της μεταφοράς νέων τεχνολογιών από το εργαστήριο στην παραγωγική διαδικασία».

Στόχοι του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση της έρευνας που διεξάγεται στην Ελλάδα στη Χημική Μηχανική από πανεπιστήμια, δημόσιους οργανισμούς και ιδιωτικές επιχειρήσεις, η συζήτηση γύρω από τις σύγχρονες τάσεις και τη μελλοντική εξέλιξη της Χημικής Μηχανικής, οι προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης των αποφοίτων, η συμβολή της Χημικής Μηχανικής στην καινοτομία και την ανάπτυξη, καθώς και η σύμπραξη ερευνητικών ή ακαδημαϊκών μονάδων με την ελληνική χημική βιομηχανία.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου, θα πραγματοποιηθεί ο εθνικός προκριματικός διαγωνισμός μεταξύ των Σχολών/Τμημάτων Χημικής Μηχανικής στην Ελλάδα και την Κύπρο, για την ανάδειξη της ομάδας που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Chem-E-Car.

Περισσότερες πληροφορίες για το Συνέδριο: https://pesxm14.gr/ και για το πρόγραμμα https://websites.auth.gr/pesxm14/overview/