18o Διεθνές Συνέδριο στο ΑΠΘ «Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία»

Το Τμήμα Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου του Freiburg και το Ινστιτούτο Νεολατινικών Σπουδών Ludwig-Boltzmann, διοργανώνει το 18o Διεθνές Συνέδριο «Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία», από 30 έως 31 Μαΐου 2024, στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ, καθιστώντας τη Θεσσαλονίκη για 18η συνεχή χρονιά επίκεντρο των διεθνών φιλολογικών εξελίξεων.

Στο Συνέδριο συμμετέχουν διακεκριμένοι επιστήμονες, διεθνώς καταξιωμένοι για το έργο τους στην Κλασική Φιλολογία και τις ανθρωπιστικές επιστήμες. Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Genova Franco Montanari, ο Ακαδημαϊκός και Καθηγητής του ΑΠΘ Αντώνιος Ρεγκάκος κ.ά.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, «ο όλο και αυξανόμενος επιστημονικός διάλογος ανάμεσα σε γνωσιακές θεωρίες και τις ανθρωπιστικές επιστήμες πρόσφατα κατέκτησε και τον επιστημονικό λόγο των κλασικών σπουδών. Ο σχετικός κριτικός λόγος έχει εστιάσει στον τρόπο με τον οποίο η γνωσιακή διαδικασία διατρέχει ρητά ή σιωπηρά τις νοητικές και σωματικές λειτουργίες, αλλά και τον εξωτερικό κόσμο στην ελληνική και τη ρωμαϊκή κοινωνία, και ειδικότερα τον πολιτισμό, την τεχνολογία, την επιστήμη, την ιατρική, τη φιλοσοφία, την τέχνη, τη λογοτεχνία και το θέατρο. Το Συνέδριο θέτει τα ζητήματα αυτά στο πλαίσιο λατινικών κειμένων της ύστερης αρχαιότητας αλλά και της νεολατινικής λογοτεχνίας. H συζήτηση φιλοδοξεί να καλύψει ένα ευρύ φάσμα κειμένων και θεμάτων, όπως π.χ. οι φιλοσοφικές θεωρίες σχετικά με τη φύση της ψυχής, αλλά παράλληλα και θέματα όπως η λογοτεχνική ανάλυση των μεταφορών ή οι κοινωνιολογικές προσεγγίσεις σχετικά με την παραγωγή και τη διάχυση της γνώσης». Το Συνέδριο έχει ως στόχο να συμβάλει ουσιαστικά στον διεπιστημονικό διάλογο ανάμεσα στην ύστερη λατινική φιλολογία και τις γνωσιακές προσεγγίσεις.

Επίσημη γλώσσα του Συνεδρίου είναι η αγγλική. Οι εργασίες του είναι ανοικτές για το κοινό, ενώ θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί διαδικτυακά στον σύνδεσμο:

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα του Συνεδρίου στον σύνδεσμο: https://www.lit.auth.gr/18th_trends