«3o Διεθνές Συνέδριο για την Ετυμολογία της Ελληνικής: Ελληνική και Βαλκανική Ετυμολογία» στο ΑΠΘ

Το «3o Διεθνές Συνέδριο για την Ετυμολογία της Ελληνικής: Ελληνική και Βαλκανική Ετυμολογία» διοργανώνεται από το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών (Ίδρυμα Μ. Τριανταφυλλίδη) του ΑΠΘ, την Παρασκευή 4 και το Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022, στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών του ΑΠΘ.

Στόχος του Συνεδρίου είναι να εξετάσει ζητήματα που αναφέρονται στην ετυμολογία της ελληνικής γλώσσας όλων των περιόδων της και των μορφών της, διαλεκτικών και μη. Στις θεματικές ενότητες του Συνεδρίου περιλαμβάνονται θέματα, μεταξύ άλλων, όπως: (α) θεωρητικά ζητήματα για την ετυμολογία της ελληνικής και των άλλων βαλκανικών γλωσσών, (β) ετυμολογικές προτάσεις για συγκεκριμένες λέξεις, (γ) ετυμολογία και διαλεκτολογία, (δ) ετυμολογία και γλωσσικές επαφές και (ε) ετυμολογία και εκπαίδευση.

Στο Συνέδριο θα απευθύνει χαιρετισμό ο Πρύτανης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου. Στις εργασίες του Συνεδρίου θα συμμετάσχουν κορυφαίοι ερευνητές, με διακεκριμένη προσφορά στον χώρο της ετυμολογίας της ελληνικής γλώσσας, όπως ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Rouen-Normandie της Γαλλίας Alain Blanc και ο Καθηγητής του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Βερολίνου της Γερμανίας Michael Meier-Brügger.

Περισσότερες πληροφορίες, το πρόγραμμα και αίτηση προεγγραφής στον σύνδεσμο: http://ins.web.auth.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1337:symposium-etymology-3&catid=41&Itemid=159&lang=el