«60 Χρόνια UNFICYP»: Προβολή ντοκιμαντέρ στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ

Το Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, το Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του ΑΠΘ, η Νομική Σχολή του ΑΠΘ και το Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου διοργανώνουν εκδήλωση για την προβολή του ντοκιμαντέρ, με τίτλο «60 Χρόνια UNFICYP», την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 και ώρα 10:00, στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ (Αίθουσα 319).

Το ιστορικό ντοκιμαντέρ, διάρκειας 50 λεπτών, έχει ως θέμα την αποστολή της Ειρηνευτικής Δύναμης των Ηνωμένων Εθνών στην Κύπρο (UNFICYP ή ΟΥΝΦΙΚΥΠ), μίας από τις μακροβιότερες ειρηνευτικές αποστολές του ΟΗΕ στον κόσμο. Το ντοκιμαντέρ παρουσιάζει και αναλύει την κάθοδο της Ειρηνευτικής Δύναμης των Ηνωμένων Εθνών στην Κύπρο, τη δημιουργία της Πράσινης Γραμμής, τον ρόλο που διαδραματίζει η Δύναμη τα τελευταία 60 χρόνια και τη σημασία της παρουσίας της στο νησί. Αμέσως μετά την προβολή, θα ακολουθήσει συζήτηση.

Για την παραγωγή του ντοκιμαντέρ, αξιοποιήθηκε υλικό του Ψηφιακού Ηρόδοτου (https://www.digital-herodotus.eu).

Σκηνοθεσία: Λιάνα Κωνσταντίνου Δημοσιογραφική Έρευνα. Επιμέλεια: Aίμιλη Μιχαήλ. Κινηματογράφηση: Σταύρος Κυριακίδης, Πανίκος Αγγελίδης. Mοντάζ: Mέλανυ Τροκκούδη.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό.