Διεθνές Συνέδριο: «Το μέλλον της Ευρωπαϊκής ενοποίησης: Προκλήσεις και ευκαιρίες για τη δημοκρατία στην Ευρώπη ενόψει των Ευρωεκλογών του 2024»

Διεθνές Συνέδριο για το μέλλον της ευρωπαϊκής ενοποίησης ενόψει των επερχόμενων ευρωεκλογών διοργανώνει το Διεθνές Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ «European Studies (ESIS)», σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Τορίνο, τη Νομική Σχολή του ΑΠΘ και το Κέντρο Μελέτης της Πολιτικής (Cevipol) του Université Libre de Bruxelles (U.L.B.), στις 15-16 Μαΐου 2024, στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ.

Σκοπός του διήμερου Συνεδρίου είναι, σύμφωνα με τους διοργανωτές, να προσφέρει μια ουσιαστική ανάλυση των προκλήσεων που αντιμετωπίζει σήμερα η ΕΕ μπροστά στις εκλογές για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και του ρόλου της ευρωπαϊκής ενοποίησης ως μοντέλου για τον υπόλοιπο κόσμο, καθώς και να διερευνήσει τις ευκαιρίες που μπορεί να γεννήσει μια επανεξέταση του ρόλου της δημοκρατίας στην Ευρώπη.

Στο Συνέδριο θα συμμετάσχουν περισσότεροι από τριάντα διακεκριμένοι ομιλητές και ομιλήτριες από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο κ. Λουκάς Τσούκαλης, Ομότιμος Καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και Καθηγητής του Πανεπιστημίου Sciences Po του Παρισιού.

Το Συνέδριο είναι ανοιχτό για το κοινό.

Η γλώσσα του Συνεδρίου είναι η αγγλική. Περισσότερες πληροφορίες: https://ma-europeanstudies.polsci.auth.gr/el/international-conference-the-future-of-european-integration-challenges-and-opportunities-for-the-european-democracy-ahead-of-the-2024-ep-elections-15-16-may-kedea-hall-ii/