Δυναμική Παρουσία του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου στην 88η ΔΕΘ

Με μεγάλη επιτυχία και μεγάλη προσέλευση κόσμου πραγματοποιήθηκαν σήμερα, Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2024, τα εγκαίνια του περιπτέρου του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στην 88η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.

Το εκθεσιακό περίπτερο του ΑΠΘ, το οποίο βρίσκεται στον χώρο «Akademia» στο περίπτερο 17, stand 19Α, έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον πολλών επισκεπτών και μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας.

Στο περίπτερο του ΑΠΘ βρέθηκαν χθες, ο Υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών Κωστής Χατζηδάκης, ο Υπουργός Εξωτερικών Γιώργος Γεραπετρίτης, ο Υπουργός Παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης μαζί με τις υφυπουργούς Ζέττα Μακρή και Ιωάννα Λυτρίβη και τον Γ.Γ. Ανώτατης Εκπαίδευσης Νίκο Παπαϊωάννου, καθώς και εκπρόσωποι από την πολιτική, ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα, αλλά και πλήθους κόσμου, οι οποίοι περιηγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο του ΑΠΘ.

Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Χαράλαμπος Φείδας, κατά τη διάρκεια της ομιλίας του στα σημερινά εγκαίνια του περιπτέρου του ΑΠΘ, τόνισε τη σημασία της συμμετοχής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου στη ΔΕΘ, αναδεικνύοντας τη δέσμευση του ιδρύματος για την προώθηση της καινοτομίας, της έρευνας και της διασύνδεσης με την κοινωνία και την οικονομία.

Την τελετή των εγκαινίων τίμησαν, σήμερα, με την παρουσία τους, μεταξύ άλλων, ο Γενικός Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Καθηγητής Νίκος Παπαϊωάννου, ο Πρόεδρος του Ανώτατου Συμβουλίου της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘ.Α.Α.Ε.), Καθηγητής Περικλής Μήτκας, ο Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης και Αντιπρόεδρος της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής Δημήτριος Κούβελας, καθώς επίσης και οι Αντιπρυτάνεις του ΑΠΘ, οι Κοσμήτορες Σχολών, Πρόεδροι Τμημάτων, Καθηγητές, προσωπικό και φοιτητές του ιδρύματος.

Μετά την τελετή των εγκαινίων, οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο περίπτερο του ΑΠΘ, όπου παρουσιάζονται τα ακαδημαϊκά και ερευνητικά επιτεύγματα του ιδρύματος, εκπαιδευτικά προγράμματα και δομές, πρωτότυπες εφαρμογές και καινοτόμες πλατφόρμες, καθώς και το έργο διακεκριμένων επιστημονικών και φοιτητικών ομάδων.