mEDUCATOR-ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΟΧΕΥΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Η πρώτη επιστημονική συνάντηση μεταξύ των εταίρων ενός νέου ερευνητικού προγράμματος της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη αύριο Τετάρτη, 20 Μαΐου 2009 και ώρα 11.00. Η συνάντηση διοργανώνεται στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου “mEducation – Multi – type Content Repurposing and Sharing in Medical Education” (mEducator – Ανταλλαγή και επαναστόχευση εκπαιδευτικού υλικού πολλαπλών μορφών στην Ιατρική Εκπαίδευση) που ξεκινά το Μάιο 2009 και θα ολοκληρωθεί το Μάρτιο του 2012, με τη χρηματοδότηση του προγράμματος eContenplus της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το ερευνητικό έργο συντονίζεται από το Εργαστήριο της Ιατρικής Πληροφορικής της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ., με την υποστήριξη των Πρυτανικών Αρχών του Α.Π.Θ., και με επιστημονικά υπεύθυνο τον Επίκουρο Καθηγητή Ιατρικής Πληροφορικής του Α.Π.Θ., Παναγιώτη Μπαμίδη.