Συνάντηση Πρύτανη ΑΠΘ με τον Βουλευτή Α’ Θεσσαλονίκης Δημήτρη Κούβελα

Με τον Βουλευτή Α’ Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. και Αντιπρόεδρο της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής, Δημήτριο Κούβελα, συναντήθηκε σήμερα, Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024, στην Πρυτανεία, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Χαράλαμπος Φείδας.

Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Καινοτομίας, Καθηγητής Κυριάκος Υάκινθος, και ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Διά Βίου Μάθησης, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγητής Γεώργιος Τζέτζης.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε εξαιρετικό κλίμα συνεργασίας και αμοιβαίας κατανόησης, με επίκεντρο την προώθηση θεμάτων που αφορούν την ακαδημαϊκή κοινότητα του ΑΠΘ.

Αμέσως μετά τη συνάντηση, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Χαράλαμπος Φείδας, δήλωσε «Ευχαριστούμε τον κ. Δημήτριο Κούβελα, Βουλευτή Α’ Θεσσαλονίκης και Αντιπρόεδρο της Διαρκούς Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής, για την ευκαιρία που μας έδωσε να τον ενημερώσουμε για τα θέματα που απασχολούν ένα μεγάλο πανεπιστήμιο της χώρας όπως το ΑΠΘ, και τον χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης γενικότερα. Η παρουσία και η υποστήριξη του κ. Δημήτρη Κούβελα, αποτελεί πολύτιμη συνεισφορά στις προσπάθειές μας για τη δημιουργία νέων ευκαιριών και για να επιτύχουμε ακόμα υψηλότερους στόχους προς όφελος της πανεπιστημιακής κοινότητας».

Ο Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. Δημήτρης Κούβελας δήλωσε «Το ΑΠΘ πρωτοστατεί στην εξωστρέφεια και την καινοτομία, με την έρευνα ως κύριο άξονα, και το εξαιρετικό διδακτικό προσωπικό διασφαλίζει υψηλές θέσεις στις παγκόσμιες κατατάξεις. Οφείλουμε, και ως απόφοιτοι μεταξύ άλλων, να συμβάλλουμε ουσιαστικά στην πρόοδο του ιδρύματος. Δεσμεύομαι γι αυτό. Η συνεργασία μας με τον Πρύτανη και τους Αντιπρυτάνεις του ΑΠΘ είναι εξαιρετική, και είμαι αισιόδοξος για το μέλλον του πανεπιστημίου μας».