«Το όνειρο του σκιάχτρου και μουσικά παιχνίδια» Μουσικοπαιδαγωγική παράσταση και παιχνίδια εμπνευσμένα από το έργο του Ευγένιου Τριβιζά, για παιδιά 4-12 ετών

Η Μουσικοπαιδαγωγική Ομάδα «Παιχνιδιάτορες του Πύργου» της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ παρουσιάζει την παράσταση «Το όνειρο του σκιάχτρου και μουσικά παιχνίδια», την Κυριακή 14 Μαΐου και ώρα 11.30, στον αύλειο χώρο της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ.

«Το όνειρο του σκιάχτρου και μουσικά παιχνίδια» είναι μια μουσικοπαιδαγωγική παράσταση, διανθισμένη με παιχνίδια εμψύχωσης, εμπνευσμένη από το έργο του Ευγένιου Τριβιζά «Το όνειρο του σκιάχτρου». Πρωτότυπες μουσικές, τραγούδια και τραγουδο-παιχνίδια εμπλέκονται με το δημοφιλές, γεμάτο φαντασία, χιούμορ, ευρηματικότητα κείμενο του συγγραφέα και γίνονται αφορμές για καλλιτεχνική δημιουργία, θεατρική έκφραση, ομαδικό τραγούδι, ρυθμικές συνοδείες, μουσικοκινητικά παιχνίδια. Η παράσταση είναι ανοιχτή για το κοινό. Συγκεκριμένα, απευθύνεται στο παιδικό κοινό της πόλης, ηλικίας 4-12 ετών. Παράλληλα, αποτελεί μια εκπαιδευτική μουσικο-παιδαγωγική πρόταση για τους εκπαιδευτικούς της προσχολικής και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και για κάθε ενδιαφερόμενο/η.